صادرات نفت ۱۲ میلیارد دلار شد افزایش ۷ و شش دهم درصدی صادرات غیرنفتی

صادرات نفت ۱۲ میلیارد دلار شد افزایش ۷ و شش دهم درصدی صادرات غیرنفتی

به گزارش لباس نو، رئیس کل گمرک ایران ضمن اشاره به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری کشور طی بهار سال جاری اظهار داشت: صادرات غیرنفتی با افزایش ۷.۶ درصدی به ۱۳.۵ میلیارد دلار رسیده است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک ایران اظهار نمود: ارزش تجارت خارجی کشور با احتساب نفت، در سه ماهه نخست سال جاری به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسید که سهم مجموع مبادلات تجاری غیرنفتی ۲۷.۸ میلیارد دلار و سهم صادرات نفت بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار بوده است.

وی در رابطه با صادرات غیر نفتی کشور در سه ماهه نخست سال جاری اضافه کرد: ارزش صادرات غیرنفتی کشور با ۷.۶ درصد افزایش به ۱۳.۵ میلیارد دلار رسید است. از نظر وزنی، صادرات کشور به بیشتر از ۳۸ میلیون تن رسیده که افزایش ۰.۵۷ (پنجاه و هفت صدم) درصدی را در مقایسه با بهار سال گذشته نشان داده است.

رضوانی فر در مصاحبه با صدا و سیما افزود: صادرات محصولات پتروشیمی در این زمان حدود ۹ درصد افزایش در ارزش را به ثبت رسانده و به حدود ۱۵.۶ میلیون تن به ارزش ۶.۲ میلیارد دلار رسیده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی از ۳۵۱ دلار به ۳۵۷ دلار افزوده شده که رشد حدود ۲ درصدی را نشان داده است.

به قول رئیس کل گمرک، واردات کشور در این زمان به ۱۴.۳ میلیارد دلار رسیده که افزایش حدود ۱.۳ درصدی را به ثبت رسانده است. وزن این واردات حدود ۹.۴ میلیون تن بوده که ۷.۷ درصد افزایش وزنی داشته است.
وی اضافه کرد: ۴۷۶ میلیون دلار از این واردات، شمش طلا بوده است که وزن آن ۶.۶ تن بوده که ۳ درصد ارزش واردات در سه ماهه سال جاری بوده است. همینطور ۶.۵ میلیون تن از واردات به ارزش حدود ۴.۶ میلیارد دلار، در ارتباط با واردات ۲۵ قلم کالای اساسی بوده است که افزایش ۱۷ درصدی در وزن و ۸ درصدی در ارزش را به خود مختص کرده است. ۳۲ درصد ارزش کل واردات کشور، در ارتباط با ۲۵ قلم کالای اساسی بوده است.
رضوانی فر اضافه کرد: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی از یک هزار و ۶۲۲ دلار به هزار و ۵۲۶ رسیده که ۶ درصد کاهش را نشان داده است.
وی اظهار نمود: تراز تجاری کشور بدون نفت، حدود ۰.۸ (هشت دهم) میلیارد دلار منفی است، اما با احتساب تجارت نفت، ۱۱.۴ میلیارد دلار مثبت است.

به قول رئیس کل گمرک، بزرگترین مقاصد صادراتی کشور؛ چین با ۳.۵ میلیارد دلار، عراق با ۳ میلیارد دلار، امارات با ۱.۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۱.۴ میلیارد دلار، افغانستان با ۵۰۰ میلیون دلار، پاکستان با حدود ۵۰۰ و هند با ۴۰۰ میلیون دلار، هفت مقصد اصلی صادراتی کشور هستند.

وی اظهار داشت: امارات با ۴.۵ میلیارد دلار، چین با ۳.۹ میلیارد دلار، آلمان با ۴۹۲ میلیون دلار، هند با ۴۲۸ میلیون دلار، روسیه با ۳۰۹ میلیون دلار و هلند با ۲۷۳ میلیون دلار، هفت مبدأ اصلی واردات کشور بوده اند.

رضوانی فر اظهار نمود: در همین مدت ترانزیت کشور با افزایش ۵۵ درصدی به ۵.۵ میلیون تن رسیده است. بزرگترین گمرکات مبدأ ترانزیت خارجی کشور در مدت زمان مورد بررسی، به ترتیب گمرک «پرویزخان» با ۱.۶ ‏میلیون تن، «منطقه ویژه شهید رجایی» با ۱.۴ میلیون تن و «باشماق» با ۷۰۱ هزار تن بوده اند.

1403/04/13
10:20:07
5.0 / 5
197
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو