تعاون در هفته ای كه گذشت؛

ترجیح خانوارها به دریافت یارانه نقدی

ترجیح خانوارها به دریافت یارانه نقدی

به گزارش لباس نو، هم اکنون یک میلیون خانوار معادل ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کالابرگ الکترونیک استفاده می نمایند که متولیان امر امیدوارند این عدد از ۱۰ میلیون خانوار عبور کند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، وضعیت اقتصادی کشور، شرایط زندگی را دشوار کرده و خانوارهای ایرانی برای تأمین مایحتاج روزمره خود با مشکل مواجهند. عنوان می شود خانواده ها از کالابرگ الکترونیکی استقبال خوبی نداشتند و فقط یک میلیون خانوار اقدام به دریافت کالابرگ الکترونیک به جای یارانه نقدی کرده اند. افراد ترجیح می دهند به جای هزینه کرد ۴۰۰ هزار تومانی برای خرید اقلامی مانند گوشت مرغ، تخم مرغ، پنیر و… با دریافت نقدی آن برای قسط ها و سایر هزینه ها خرج کنند. این زنگ هشداری برای سلامت جامعه بوده که دولتمردان را به این فکر انداخته به هر ترتیبی شده خانوارها ترغیب به خرید کالاهای ضروری کنند تا در آینده کودکان آنها گرفتار مشکلات تغذیه نشوند.
اقلام موجود در جدول خرید کالابرگ الکترونیک
جدول ۱۱ قلم مشمول خرید کالابرگ الکترونیک شامل برنج، قند و شکر، حبوبات، گوشت مرغ، گوشت قرمز منجمد، روغن مایع، ماکارونی، ماست کم چرب، شیر کم چرب، پنیر UF و تخم مرغ است. معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان نمود که دولت برای تشویق خانوارها به تهیه این ۱۱ قلم کالای اساسی، متعهد شده مابه التفاوت نرخ تورم بر مبنای پایه قیمتی اردیبهشت ۱۴۰۲ این ۱۱ قلم را به خانوارها بپردازد.
علیرضا عسگریان خاطرنشان کرد که اگر خانوارهای دارای کالابرگ الکترونیک از این امتیازات استفاده نکنند مشوق ها در هر ماه حذف و در ماه بعد باردیگر تعلق می گیرد چونکه کمک های دولت ویژه هر ماه بوده و مانند یارانه ۴۰۰ هزار تومانی ذخیره نمی گردد.
گوشت قرمز استثنا است
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با انتخاب ۱۱ کالا اظهار کرد، اقلام بر مبنای مطالعات انستیتو تحقیقات ایران استخراج شده است. گوشت قرمز منجمد هم همچون اقلام این سبد غذایی بوده که به قول معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قیمت گوشت در بازار دارای نوسان بسیاری بوده و عسگریان در این زمینه عنوان نمود، به سبب نوسان قیمتی زیاد گوشت قرمز نرخ تورمی مابه التفاوت با قیمت پایه شامل این یک قلم نمی گردد.
گفتنی است هم اکنون یک میلیون خانوار معادل ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کالابرگ الکترونیک استفاده می نمایند که متولیان امر امیدوارند این عدد از ۱۰ میلیون خانوار عبور کند.
یک نمونه متناسب سازی حقوق و نرخ تورم
به گفته کارشناسان حوزه اقتصاد، کاهش قدرت خرید جامعه و کوچک شدن سفره مردم به علل تورم بر می گردد بطوریکه عنوان می شود ارزش فعلی دستمزد کارگران باتوجه به نرخ تورم با ۳ دهه قبل یکی است. این مسئله سبب شده تا یارانه ۳ دهک اول روند افزایشی داشته باشد باآنکه باز هم تأمین معاش، پوشاک و البته مسکن برای اقشار کارگر به غولی شکست ناپذیر تبدیل گشته است. هنگامی که از برنامه های مهار تورم صحبت می شود، مشاهدات آماری نشان میدهد فقط چند دهم درصد از سرعت رشد نرخ تورم کم می شود که خود گویای ناموفق بودن برنامه های مهار تورم است.
بر اساس تجارب ترکیه در مهار تورم و نحوه برخورد و مواجهه با قشر حقوق بگیر و دستمزدبگیران شامل کارکنان دولت، کارگران و بازنشستگان در مقابل صدمه های تورم بالا در این کشور در سه مقطع زمانی در ۴ دهه گذشته مورد بررسی قرار گرفته است. در دوره سوم اقدامات اقتصادی برای متناسب سازی حقوق و دستمزد با نرخ تورم در ترکیه در ارتباط با زمان فعلی در زمان ریاست جمهوری اردوغان است و به دور بعدی ریاست جمهوری اردوغان بعد از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر کشور ترکیه مربوط می شود. در این دوره اقتصاد ترکیه باردیگر مواجه با تورم لجام گسیخته شد و اقتصاد ترکیه هم اکنون نرخ تورم بالای ۸۰ درصد را تجربه می کند.
در این دوره تورمی، رئیس جمهوری فعلی ترکیه دستور داد «حداقل دستمزد کارگری، حقوق کارمندان و مستمری بازنشستگان باید بالاتر از نرخ تورم افزایش یابد».
حداقل تورم در ترکیه ۱۰ هزار لیر یعنی حدود ۵۰۰ دلار است. در سال ۲۰۲۲ میانگین نرخ تورم در ترکیه ۶۴.۸ درصد بود و امسال میلادی هم نرخ تورم به حدود ۸۰ درصد رسیده است. در این سال دولت ترکیه دو بار اقدام به افزایش مزد و حقوق کارگران، کارکنان و بازنشستگان کرد. مرحله اول ۵۵ درصد افزایش پیدا کرد، در مرحله دوم ۳۰ درصد و در مجموع ۸۵ درصد دستمزد و حقوق جامعه مزد بگیران ترکیه در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ بالا رفته است. بدین سان اثرات تورمی ناشی از تحولات و اوضاع اقتصادی کشور ترکیه در دو سال گذشته با متناسب سازی افزایش نرخ تورم با افزایش نرخ تورم از اقشار صدمه پذیر حمایت شد.


منبع:

1402/05/20
15:16:13
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس نو