دبیر سابق كانون صرافان ایرانیان:

کانون صرافان باید پاسخگوی تخلفات باشد

کانون صرافان باید پاسخگوی تخلفات باشد

به گزارش لباس نو، برپایه اعلام بانک مرکزی کانون صرافان به علت عدم رعایت قوانین بانک مرکزی و آن چه در اساسنامه این کانون آمده رفتار نکرده و ازاین رو تصمیم به آغاز فرایند انحلال کانون گرفته شده است. طبیعتا کانون هم باید در قالب مقررات و سیاست های بانک مرکزی و اساسنامه خود پیش برود و این خواسته زیادی نیست که برخی نسبت به آن نقد دارند.


احمد لواسانی - دبیر سابق کانون صرافان ایرانی ها در گفتگو با ایسنا، با بیان این مطلب و با تکیه بر این که متاسفانه تخلفات برخی صرافی ها مبحث جدیدی نیست؛ اما بانک مرکزی در این دوره جدید بر فعالیت آنها و همینطور استنکاف کانون از قوانین بانک مرکزی حساس شده و تصمیم به برخورد قاطعانه گرفته است، اظهار نمود: ما موافق ساماندهی فعالیت صرافیهای غیر مجاز و متخلف و عملکرد کانون صرافان هستیم چون که تأثیر بسزایی در مدیریت بازار ارز خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: سال ۱۳۸۹ خود بانک مرکزی در تاسیس کانون نقش آفرینی کرده و برای کانون سالهای سال زحمات زیادی کشیده است و بنا بود کانون جایگاهی داشته باشد تا بتواند بین بانک مرکزی و صراف ها و نهادهای مرتبط ارتباط موثر و سازنده برقرار کنند.
دبیر سابق کانون صرافان ایرانی ها با اشاره به اینکه هم اکنون کمتر از ۱۰ درصد صرافی ها عضو کانون نیستند، تصریح کرد: پیشنهاد ما اینست که به جای انحلال کانون باید با افراد متخلفی که مقررات بانک مرکزی و حتی اسناد بالادستی یعنی اساسنامه و همینطور قواعد داخلی در کانون را رعایت نکردند برخورد شود.
لواسانی اضافه کرد: کانون صرافان با مجوز بانک مرکزی تاسیس شد و همانطور که مجوز فعالیت داده همانطور هم می تواند جلوی فعالیت آنرا بگیرد. بهرحال وجود تشکلی برای صرافان ضروریست و نباید به صورت کامل منحل شود؛ اما با ساماندهی و برخورد جدی و قاطعانه بانک مرکزی با متخلفان هم کاملا موافق هستیم.
این فعال بازار ارز با اشاره به اینکه افراد شایسته در صنف صرافان کم نیستند، خاطرنشان کرد: مسؤلان بانک مرکزی بخصوص آقای فرزین نباید نگاه پدرانه خویش را از صرافی ها بردارند چون که خیلی از صرافی ها هم سالم کار می کنند و کمک قائل توجهی در شرایط حساس اقتصادی کشور بوده اند.
وی افزود: برای تاسیس یک صرافی باید شرایط عرفی شامل صداقت و اعتماد داشته باشید تا مورد قبول بازار قرار بگیرید؛ چه بسا خیلی از متقاضیان تشکیل صرافی موفق به دریافت مجوز از جانب بانک مرکزی نشده اند چون که جریان تجارت توسط این افراد صورت می گیرد و نقش حساس و مهمی در بازار دارند.
دبیر سابق کانون صرافان ایرانی ها تصریح کرد: خیلی از متخلفان و سوداگران بازار ارز هیچوقت صراف نبودند و مجوز رسمی صرافی نداشتند اما عملیات اینها به پای صرافانی که مجوزدار هستند نوشته می شود و طبیعتا به بازار هم لطمه می زند، در حالیکه بخش اعظمی از تخلفات و التهابات بازار ارز توسط صرافیهای قانونی نبوده است.
وی ادامه داد: شورای عالی کانون صرافان شامل ۷ نفر هستند که توسط مجمع انتخاب می شوند و تاییدیه از بانک مرکزی می گیرند. مقرراتی هم در داخل شورا لحاظ شده که باید رعایت شود که متاسفانه رعایت نشده است.
دبیر سابق کانون صرافان ایرانی ها تصریح کرد: در ماه های اخیر شاهد انصراف و استعفای برخی اعضای شورای عالی کانون صرافان بودیم چون که به تخلفات کانون واقف بودند و چون سالم کار می کردند، ترجیح دادند که همکاری خود با کانون را ادامه ندهند. این درحالی است که اگر شورا از حد نصاب کمتر شود باید مجمع و انتخابات برگزار می شد که نشده و در نتیجه مقامات کانون باید پاسخگوی این موارد باشند.
لواسانی اضافه کرد: برهمین اساس هم بود که نهاد ناظر یعنی بانک مرکزی حساس شده و خواهان عرضه گزارش از جانب کانون بوده که طبیعتا این موضوع، خواسته زیادی از کانون صرافان نبوده است.
وی اظهار داشت: از طرفی هم پیشنهاد می شود در مسائل داخل صرافی ها و موضوع هایی همچون افزایش سرمایه، مشوق هایی برای صرافانی که خوب کار می کنند درنظر گرفته شود تا بین آنها و صرافانی که بد عمل می کنند تفاوت وجود داشته باشد.
دبیر سابق کانون صرافان ایرانی ها ضمن اشاره به روند برگزاری مجمع کانون اظهار نمود: کانون صرافان در ۱۲سال گذشته مجامع سالانه برگزار کرده و مطابق مقررات داخلی کانون یعنی اساسنامه، صورتهای مالی وعملکرد غیر مالی پیش از طرح در مجمع الزاما باید به تایید هیات عالی نظارت که از سوی بانک مرکزی منصوب می شوند؛ برسد.
وی تصریح کرد: تمام امورات داخلی کانون دارای آئین نامه شامل آئین نامه شرح وظایف اعضا، شورا، رئیس شورا و دبیر کل، آئین نامه معاملات و همینطور آئین نامه داوری و حتی آئین نامه در ارتباط با وظایف سخنگو و مصاحبه ها؛ باید مطابق آئین نامه انجام پذیرد.
لواسانی ضمن اشاره به این که تمام آئین نامه ها، اوایل تاسیس کانون یعنی بین سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ تهیه و تایید شده است، تصریح کرد: چون اعضای کانون درحوزه مالی فعالیت می نمایند بطور قطع دارای تبحر و تخصص هستند و طبیعتا فعالیتهای مالی در داخل کانون باید با دقت، وسواس و به صورت شفاف صورت گیرد.
منبع:

1402/05/13
12:23:21
5.0 / 5
301
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو