اینجا چوب ها زنده می شوند

اینجا چوب ها زنده می شوند

به گزارش لباس نو، لرستان بامداد یک روز تابستانی برای تفریح و سیاحت راهی یکی از طریق های روستایی شهرستان شدم اینجا همه چیزش چشم نواز است.


از سمت جاده ی روستای زواریجان بعد از طی پیچ وخم های زیاد جاده، راهی روستایی شدم که زیبایی خدادادی آن چشم هر بیننده ای را نوازش می کرد. با وجود پشت سر گذاشتن مسافت پر پیچ و خم و گردنه سخت، خستگی راه با دیدن مسیر منظره ی زیبای سد کلان را از تنمان بیرون کرد، تابستان است ولی در گوشه ای از تپه ها که آفتاب زیاد به آن نمی خورد رگ های سفید برف این زیبایی را دوچندان کرده است.
از اینجا به بعد مسیر کلاً سرازیری است اما همان پیچ وخم ها را دارد؛ پس از کهریز وارد روستای زیبا و باصفای "سنگ سفید" می شویم که در بین اهالی به نام "شبداق" مشهور است.
خانه های این روستا در سینه یک تپه (بَراَفتاو) ساخته شده اند و به تدریج از شکل خشت و گلی و به هم چسبیده به صورت خانه های بتونی و آجری و جدا از هم تبدیل گشته اند.
مکان هایی چون حمام خزینه ای با طاق های ضربی خشتی با قدمت هزار ساله، حسینیه، مسجد، دره ی کمرسی، باغ های مران گردنه رهمرو، کشتزارهای گندم و جو همچون چشم اندازهای این روستاست؛ با ورود به روستا، صدای چکش ها و تیغه های چوب بری توجه هر فردی را جلب و کنجکاو می کند؛ با شنیدن این صداها، شم خبرنگار و کنجکاویم دو چندان شد برایم حیرت انگیز بود چون تصورم از این روستا مانند سایر روستاها، کشاورزی و یا حتی دامپروری بود اما این صدا و دیدن کارگاه مبل سازی چیز عجیبی بود عده ای جوان با دقت زیاد مشغول نقش زدن بر روی چوب بودند.


انگار چوب ها زنده شده اند و سخن می گویند و هر نقش آن کلی حرف داشت؛ چوب سخت چنان لطافتی پیدا کرده که سرانگشتانت را نوازش می کند. وقتی پرسیدم متوجه شدم اغلب جوانان این روستا مشغول به کار منبت کاری بر روی چوب هستند، چوب ها قبلاً شکل مبل به خود گرفته اما با منبت بر روی آنها جانی دیگر گرفته اند.
در این روستا جوانان بخصوص جوانان تحصیل کرده کار در این کارگاه ها را به کار پشت میز اداری ترجیح داده و بر روی چوبِ سخت نقش می آفرینند و بهانه ای برای بیکاری ندارند.
سنگ سفید در ۳۰ کیلومتری بروجرد واقع شده و ۱۴۰ خانوار جمعیت دارد که بعضی از جوانان این روستا مشغول به کار منبت کاری بوده که اینروزها حرف اول کار هنری را در روستا می زند و با سرپنجه های خود نقش و نگارهایی بسیار زیبا را بر روی چوب حک می کنند و سبب رونق اقتصادی اهالی روستا شده اند.

منبت کاری رونق خاصی به سنگ سفید بخشیده است
محمد حسینی یکی از کارفرمایان کارگاه در این روستا دراین باره به ایسنا، اظهار داشت: از کودکی با هنر مبل سازی آشنا شدم و کم کم با راه اندازی کارگاه، هنر منبت کاری را هم به این حرفه اضافه کردم.
وی خاطرنشان کرد: سالهای زیادی است که مردم این روستا بخصوص جوانان به ابن حرفه و شغل روی آورده و امرار معاش می کنند.
این کارفرما تصریح کرد: رونق این کار در این روستا بگونه ای است که هیچ کس برای بیکار ماندن نمی تواند بهانه بیاورد و هر روز به علاقمندان این اضافه می شود.
حسینی افزود: خیلی از کارگاه های روستا تهیه ی مبل و تزئینات مبل را انجام می دهند و سپس برای رنگ به شهر های دیگر فرستاده می شود.
وی بیان نمود: محصولات این کارگاه ها در شهر های دیگر مانند ملایر با استقبال قابل ملاحظه ای روبرو است و بیشتر این صنایع دستی به تهران هم فرستاده می شود.فعالیت ۲۵ واحد کارگاهی مبل سازی در روستا
بخشدار مرکزی بروجرد صالح ویسی در اینباره به ایسنا، اظهار داشت: روستای سنگ سفید دارای ۱۴۰ خانوار و جمعیت ۴۵۰ نفر است که ۲۵ واحد کارگاهی در این روستا مشغول به فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینکه ۱۱۲ نفر در این کارگاه ها مشغول به کار هستند، اضافه کرد: این پیشه از سال ۱۳۷۵ توسط جوانان روستا در بروجرد شروع شده و از سال ۱۳۸۰ در روستا پیگیری شده است.
بخشدار مرکزی بروجرد تصریح کرد: به سبب رونق کسب کار مبل سازی افراد زیادی به روستا مهاجرت کرده اند.
ویسی افزود: نبود بازار فروش مبل در استان لرستان، کمبود چوب و کمبود برق همچون مشکلات این کارگاه ها است.

کارگاه مبل و منبت به سنگ سفید جان می بخشند
مسلم مرادی معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد دراین باره، اظهار نمود: کارگاه های مبل و منبت در روستاها می توانند به اشتغال منطقه جان جدیدی ببخشند.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد انگیزه در جوانان روستایی جویای کار با تشکیل واحدهای تولیدی کوچک، زمینه ساز تثبیت کننده جمعیت و مهاجرت معکوس به روستاها می شود.
فرماندار بروجرد تصریح کرد: این ایجاد انگیزه مهم می باشد و در این خصوص تمامی ادارات و دستگاههای شهرستان آماده پشتیبانی از هنرمندان و جوانان روستایی جهت کارآفرینی هستند.
مرادی افزود: با عنایت به مستعد بودن روستای سنگ سفید و برخی روستاهای اطراف در مبحث مبل سازی و منبت کاری که قابل مقایسه با نمونه های مطرح کشوری هستند، در مورد تسهیلات مورد نیاز توسعه کار و همینطور ایجاد تعاونی چندمنظوره برای منبت کارها تصمیماتی اتخاذ شده است.
ظرفیتی عالی در روستای سنگ سفید بروجرد وجود دارد که اهالی روستا به کار منبت کاری مشغول هستند، در این کارگاه ها منبت کاران با هنرهای دست خود قسمتهایی از مبل چوبی را آماده و نقش آفرینی می کنند و سپس برای مابقی کار به سایر استان ها می فرستند در این خصوص تلاش فراوانی از جانب خبرنگار ایسنا برای برقراری ارتباط و توضیحات بیشتر در رابطه با صنایع دستی این روستا با مسئولین میراث فرهنگی شهرستان بروجرد و استان لرستان صورت گرفت اما متأسفانه علیرغم تماسهای مکرر هیچ کدام از مسئولین اداره کل میراث استان و شهرستان حاضر به پاسخگویی نشدند در صورتی که معرفی و فراهم کردن این گونه اقدامات در سطح روستا میتوان نقش مؤثری در مهاجرت معکوس داشته باشد.


منبع:

1402/05/07
10:05:34
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو