ایران ششمین اقتصاد جهان با بالاترین نرخ تورم است

ایران ششمین اقتصاد جهان با بالاترین نرخ تورم است

لباس نو: به گزارش لباس نو، معاون بررسی های اقتصادی اتاق تهران اظهار داشت: ایران ششمین اقتصاد جهان با بالاترین نرخ تورم شناخته می شود که این نرخ ۵ برابر متوسط تورم اقتصادهای درحال توسعه جهان است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، مریم خزاعی در جلسه اتاق بازرگانی تهران، اظهار نمود: بر مبنای چشم انداز بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۲۳ شاهد تضعیف هم زمان رشد اقتصادی و رشد تجارت در خواهیم بود و با ورود به سال ۲۰۲۴، رونق نسبی آغاز می شود.
معاون بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: البته سطوح انتظارات و برآوردها از رشد اقتصادی و حجم تجارت توسط بانک جهانی کمتر از موارد مشابه صندوق بین المللی پول است.
وی افزود: این گزارش ها همینطور از افت رشد اقتصادهای بزرگ جهان در سال ۲۰۲۲ و انتظار کاهش مجدد رشد برای آمریکا و منطقه یورو و در مقابل بهبود رشد برای چین در سال ۲۰۲۳ حکایت می کند.
خزاعی به وضعیت ایران اشاره نمود و اظهار داشت: ایران ششمین اقتصاد جهان با بالاترین نرخ تورم شناخته می شود؛ بر همین مبنا تورم ایران ۵ برابر متوسط تورم اقتصادهای درحال توسعه جهان است.
وی افزود: در عین حال، افت تورم جهان در سال ۲۰۲۳ و استمرار آن در سال ۲۰۲۴ و سرعت بالاتر کاهش تورم در اقتصادهای پیشرفته در مقایسه با اقتصادهای درحال توسعه و نوظهور انتظار می رود.
خزاعی به نرخ ارز هم اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون بین نرخ ارز سامانه نیما و بازار آزاد شکاف ۵۲ درصدی وجود دارد.
وی اضافه کرد: گزارش ها از وضعیت شاخص مدیران خرید هم حاکی از افت قابل توجه ۶.۱ واحدی شامخ صنعت به علت تضعیف شدید میزان تولید همراه با افت سفارشات جدید، افت موجودی مواد اولیه و کاهش مجدد میزان صادرات است.
خزاعی اظهار نمود: بهترین وضعیت شاخص در این ماه متعلق به صنایع لاستیک و پلاستیک، وسایل نقلیه و قطعات و صنایع تولید فرآورده های نفتی و بدترین وضعیت متعلق به فعالیتهای تولید پوشاک و چرم، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی بوده است.
وی به وضعیت شرکتهای صنعتی بورسی هم اشاره نمود و اظهار داشت: استمرار رشد مثبت شاخص کل تولید صنعتی شرکتهای بورسی برای هشتمین ماه متوالی در دیماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل را شاهد بودیم.
معاون بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: این شاخص ۰.۶ درصدی در ماه مورد بررسی نسبت به ماه قبل را هم نشان داده است.


منبع:

1401/11/27
12:51:56
5.0 / 5
579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس نو