در گفت وگو با لباس نو مطرح شد:

دستفروشی شغل پایدار نیست

دستفروشی شغل پایدار نیست

به گزارش لباس نو، یک فعال حوزه کار با اعلان اینکه باید بدنبال ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشیم، می گوید: وقتی از ساماندهی دستفروشان صحبت می نماییم باید به نحوی باشد که بازخورد عملیاتی داشته باشد و دستفروشی نمی تواند پایداری مشاغل را به همراه داشته باشد.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی تبدیل دستفروشی به شغل رسمی ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: از نظر من این کار به اشتغال کشور چه اشتغال خدماتی چه اشتغال پایدار ضربه می زند و موجب می شود هرج و مرج اجتماعی در خیابان ها بیشتر شود، ما منکر دستفروشی نیستیم و همین حالا در خیلی از کشورها دستفروشی رایج است و محلهای خاص خودرا دارد ولی آنها در حوزه ساماندهی خوب عمل کرده اند در صورتیکه ما در ابتدای کار راهکارهای خوبی ارائه می دهیم ولی وقت عمل نمی توانیم اجرائی نماییم.

وی افزود: کسی که به خاطر تامین معاش دستفروشی می کند، انسان شریف و باغیرتی است ولی این که دستفروشان را وارد بازار کار نماییم که درصد اشتغال بالا برود، منطقی نیست و نمی توان دستفروشی را در زمره اشتغال درصدبندی کرد و جزو آمار آورد.

به گفته چمنی، هم اکنون هیچ قانونی وجود ندارد که دستفروشان را به رسمیت بشناسد و ساماندهی خوبی در این خصوص وجود ندارد.

این فعال حوزه کار متذکر شد: درست است که یک دستفروش با بساط کردن اجناس خود در کف پیاده رو یا خیابان بدنبال روزی و تامین معاش خود و خانواده اش است ولی از آن طرف ممکنست موجب ایجاد ترافیک و ازدحام جمعیت شود و در بعضی موارد فعالیت او به کسبه و بازاریان لطمه بزند.

چمنی با اشاره به تعریف شغل شایسته اظهار داشت: دستفروشی در زمره شغل شایسته نیست و ما تاکید داریم که مشاغل باید جایگاه و کرامت خودرا داشته باشند ولی دستفروشی و بساطی هنوز چنین جایگاهی را ندارد.

وی اضافه کرد: نمی توانیم مشکلاتی را که دستفروشان به لحاظ سد معبر در پیاده روها یا برای صاحبان مغازه ها و کسبه که فرضا چند کارگر را هم به خدمت گرفته اند نادیده بگیریم؛ درعین حال منکر این نیستیم که دستفروشی در خیلی از کشورها یک پدیده رایج است ولی راهکارهای خاص خودرا می طلبد و مکان و زمان مشخصی برای چنین کارهایی وجود دارد که باید به شکل جدی ساماندهی گردد و اینطور نیست که هر کسی در هر جایی که خواست دستفروشی کند.

این فعال حوزه کار درباره ی پیشنهاد ساماندهی دستفروشان در قالب تعاونی ها نیز اظهار داشت: وقتی از ساماندهی صحبت می نماییم باید طوری باشد که بازخورد عملیاتی داشته باشد ولی ما در مورد گروهی صحبت می نماییم که هرکدام با یک نوع فعالیت به خیابان می آیند و یکی پوشاک عرضه می کند و دیگری صنایع دستی می فروشد و نمی توان همه این گروه ها را در یک قالب متشکل کرد.

وی در آخر اضافه کرد: معتقدم باید بدنبال ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشیم و دستفروشی نمی تواند پایداری مشاغل را به همراه داشته باشد.

منبع:

1401/08/30
13:00:17
5.0 / 5
1062
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو