معاون وزیر صمت:

آمار مرکز آمار از رشد منفی معدن اشتباه است

آمار مرکز آمار از رشد منفی معدن اشتباه است

لباس نو: معاون وزیر صمت با اعلان اینکه در سال قبل در مجموع رشد در بخش معدن اتفاق افتاده است، اعلام رشد منفی در بخش معدن را ناشی از خطای در نمونه گیری آماری عنوان نمود.به گزارش لباس نو به نقل از وزارت صمت، سید رضا محتشمی پور امروز در جریان یازدهمین همایش و نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در معادن ایران اظهار داشت: بر پایه آمارهای رسمی وزارت صمت، گزارش های دریافتی و همین طور کنترل هایی که از طرف کارشناسان استانی ما انجام شده، پارسال در مجموع رشد در بخش معدن اتفاق افتاده است.
معاون معادن و فراوری مواد وزیر صمت اضافه کرد: سال قبل ۶۱۷ میلیون تن تولید محصولات معدنی به ثبت رسید، این در شرایطی است که در سال ۹۹ این رقم ۵۹۵ میلیون تن بوده است؛ بر این اساس از نظر حجم تولید در این بخش با افت مواجه نبوده ایم. از نظر ارزشی نیز باتوجه به افزایش شدید قیمت های مواد معدنی، با رشد در ارزش تولیدات بخش مواجه بوده ایم.
وی تصریح کرد: مطابق آمارهای موجود، از شروع امسال تا حالا نیز در هم سنجی با پارینه شاهد رشد تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی بوده ایم.
محتشمی پور، اعلام رشد منفی در بخش معدن را ناشی از خطای در نمونه گیری آماری عنوان نمود.
اشاره معاون وزیر صمت به ثبت رشد منفی هفت دهم درصدی در آمارنامه های مرکز ملی آمار ایران است.
وی در ادامه، بر لزوم تصحیح مسیر سرمایه گذاری در این بخش اصرار کرد و اظهار داشت: در سالهای گذشته شاهد سرمایه گذاری های زیاد خصوصاً در موضوع فرآوری به ویژه در بخش فولاد بودیم، بطوریکه سبب شد فراتر از نیازهای کشور و بیش از ظرفیت موجود انرژی کشور واحدهای فولادی ایجاد شود.
محتشمی پور تصریح کرد: امروز این مسیر اصلاح شده و بهبود شرایط کاری واحدهای تولیدی و تامین تکنولوژی روز برای واحدها دنبال می شود.
وی اضافه کرد: امروز شاهد اتفاقات خوب در زمینه فرآوری هستیم، بطوریکه پروژه تیتان در منطقه کهنوج در دست توسعه است، همین طور قفل استفاده از شورابه ها که در گذشته توجه کمی به آنها شده بود، باز شده است.
واردات ماشین آلات مورد نیاز
وی همین طور ضمن اشاره به موضوع تامین ماشین آلات معدنی، اظهار داشت: در چند سال قبل شرایط خوبی در بحث ماشین آلات نداشتیم و عدم تامین کافی آنها سبب کندی حرکت بخش معدن شده بود.
وی ضمن اشاره به تغییر شرایط در چند ماه گذشته در این بخش، اشاره کرد: امروز هیچ مشکلی برای واردات ماشین آلات سنگین مورد نیاز بخش با عمر زیر پنج سال که فاقد ساخت داخل باشند، وجود ندارد.
محتشمی پور همین طور ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای ساخت ماشین آلات مورد نیاز در کشور، اضافه کرد: شرکتها و واحدها می توانند برای تامین ماشین آلات مورد نیاز خودرا صندوق ضمانت کارهای معدنی تماس بگیرند.
وی مجموعه سازمان نظام مهندسی معدن را بضاعت و ظرفیت ملی برشمرد که با وجود شبکه ای از متخصصان بخش معدن می تواند یاری رسان این بخش در دستیابی به اهداف مدنظر باشد.
گفتنی است، یازدهمین همایش و نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در معادن ایران با حضور نمایندگانی از ۲۵ کشور جهان راه اندازی شد و شروع به کار کرد که از امروز تا ۳۱ شهریورماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در شبستان مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آماده بازدید علاقه مندان خواهد بود.


منبع:

1401/06/31
18:06:19
5.0 / 5
592
تگهای خبر: توسعه , تولید , صندوق , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس نو