رئیس سازمان ملی بهره وری خبر داد؛

دورریز محصولات کشاورزی، ۳۰ درصد کل تولیدات

دورریز محصولات کشاورزی، ۳۰ درصد کل تولیدات

به گزارش لباس نو رییس سازمان ملی راندمان اظهار داشت: سالانه 130 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می شود که در طول زنجیره تولید تا مصرف، 30 درصد آن تلف می شود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، میرسامان پیشوایی در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه به مناسبت روز ملی راندمان اظهار داشت: اول خرداد هر سال روز ملی راندمان تعیین شده؛ راندمان و بهینه سازی به این معناست که از منابع کم، خروجی بیشتری خلق نماییم و با مصرف کم اقتصاد را رونق دهیم.
وی با اشاره به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب که روی راندمان تاکید جدی داشتند و آنرا دغدغه خود دانستند، اظهار داشت: بگفته مقام معظم رهبری یکی از اشکالات کشور کاهش راندمان است یعنی بسیار بیشتر آنچه هزینه می نماییم بهره برداری نمی کنیم؛ راندمان در کشور کم است.
پیشوایی با اشاره به اهمیت بالای راندمان در کشور اضافه کرد: بطور مثال مصرف سرانه آب شهروندان تهرانی روزانه ۲۵۰ لیتر است این در حالیست که در کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای توسعه یافته ۷۰ تا ۸۰ لیتر سرانه مصرف روزانه آب آنهاست یعنی ما سه برابر کشورهای توسعه یافته آب مصرف می نماییم. در بخش انرژی هم شاخص شدت انرژی نشان میدهد وضع مطلوبی نداریم.
رئیس سازمان راندمان ایران به کم بودن راندمان در بخش های کشاورزی و صنعت اشاره و اظهار نمود: سالانه در کشور ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می نماییم که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن معادل ۳۹ میلیون تن در زنجیره تولید تا مصرف تلف می شود به این معنا که از زمان برداشت تا بسته بندی، حمل و نقل و مصرف در خانوار بین ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی هدر می رود. برای این میزان هدررفت ۹ میلیارد متر مکعب آب مصرف می شود. یعنی ۹ میلیارد متر مکعب آب را به محصول تبدیل می نماییم و آنرا هدر می دهیم.
وی با تاکید بر این که این کار نه با میراث اسلامی و نه با میراث ایرانی تطبیق دارد، به هدررفت انرژی در ساخت و سازها و معماری ساختمان ها اشاره نمود و اظهار داشت: در قرآن فرد «مُبَذّر» به مفهوم فرد ریخت و پاش کننده برادر شیطان که نسبت به رب خود کافر است شناخته شده است.
پیشوایی به نقش همه آحاد جامعه در کاهش راندمان اشاره نمود و اظهار داشت: در صنعت نیز راندمان پایین است از آنجا که سرمایه خارجی زیادی برای تزریق به صنعت نداریم بدین سبب تنها راهی که برای ما باقی می ماند رشد راندمان است.
رئیس سازمان راندمان ایران، راندمان را نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت هم اکنون دانست و اظهار داشت: برای آنکه این اتفاق بیفتد باید از خانه هایمان شروع نماییم و در مصرف آب، انرژی و حتی لحظه به لحظه عمرمان کوشا باشیم.
وی با اعلان اینکه راندمان در دولت سیزدهم از یک حرکت ملی شروع می شود، اشاره کرد: زمانی در قیمت گذاری منابع درست عمل نکردیم امروز عزم دولت آنست که جلوی قاچاق منابع را بوسیله قیمت گذاری واقعی بگیرد اما در طول اجرای آن برای اقشاری که گرفتار لطمه می شوند منابعی در نظر می گیرد با این وجود گریزی نیست که به سمت ایجاد نظام راندمان در خانه و جامعه برویم. باید این مساله را بصورت جهاد ببینیم.
پیشوایی تصریح کرد: یکی از اهداف نظام اسلامی ایجاد عدالت است، هر وقت از عدالت صحبت می نماییم فقط به عدالت درون نسلی می پردازیم و منابع را میان خودمان به خوبی توزیع می نماییم در صورتیکه یک موضوع بسیار مهم، عدالت بین نسلی است. چه کسی گفته نفتی که در اختیار ماست فقط متعلق به نسل ماست؟ بطور قطع به فرزندان ما و آیندگان هم متعلق می باشد.
وی اضافه کرد: اگر این منابع را خرج امور جاری نماییم باید به عدالت بین نسلی پاسخگو باشیم پس هدف این است این منابع را فقط خرج امور مولد نماییم تا برای آینده ایجاد ارزش کند. این اتفاق به بهره برداری در منابع هم می انجامد.
وی اشاره کرد: عزم دولت سیزدهم این است که این اتفاق رخ بدهد و دیگر منابع زیرزمینی را خرج بودجه جاری نکنیم بلکه در بودجه های عمرانی و پروژه هایی که خلق ارزش برای نسل های آتی دارد خرج شود.
رئیس سازمان ملی راندمان ایران بیان کرد: یکی از مواردی که دشمنان به آن طمع کرده است مسائل اقتصادیست پس در موقعیت فعلی هدف جدی دولت این است که از امتحانی که در زمینه اقتصادی داریم سربلند بیرون بیاید.


منبع:

1401/02/31
13:38:17
5.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس نو