کاهش مصرف کافی نیست سرمایه گذاری فراموش نشود!

کاهش مصرف کافی نیست سرمایه گذاری فراموش نشود!

لباس نو: باور مسئولان کشور این است که عدم سرمایه گذاری طی سالهای اخیر سبب ناترازی در تولید و مصرف گاز شده و این صنعت نیز حالا به 80 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد، موضوعی که کارشناسان نیز بر آن صحه می گذارند و براین باورند که می بایست در کنار اقدامات فرهنگسازی برای کاهش مصرف به موضوع سرمایه گذاری نیز توجه گردد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بیش از ۷۰ درصد انرژی کشور به وسیله گاز تامین می شود و از طرفی روند شدت مصرف انرژی بیش از میانگین شدت مصرف انرژی در سطح جهانی است، در زمینه تامین امنیت انرژی کشور تراز بین عرضه و تقاضای گاز طبیعی یکی از مولفه های کلیدی به حساب می آید، در بحث تولید گاز بیش از ۷۵ درصد تولید گاز خام از میدان پارس جنوبی و نزدیک به ۲۰ درصد آن از میادین مستقل گازی و پنج درصد آن در میادین مستقل صورت می گیرد.
در فصل تابستان پیک مصرف در بخش خانگی ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیون متر مکعب است اما در فصل زمستان این رقم به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون متر مکعب می رسد یعنی چهار برابر مصرف در فصل گرم سال از طرفی بیش از ۸۳ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه ها از گاز تامین می شود. این در شرایطی است که در سطح جهان تنها ۲۳ درصد سوخت نیروگاه ها از گاز تامین می شود. در بخش خانگی شاهد رشد شش درصدی مصرف گاز هستیم و در زمینه صنایع سالانه پنج درصد و در بخش نیروگاهی شش درصد رشد مصرف گاز داریم. رشد شدت مصرف انرژی نسبت به نرم جهانی آن نیز بیش از دو برابر است. با عنایت به عرضه و تولید گاز ما در فصل سرد سال حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب ناترازی در زمینه گاز داریم.
در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۴۰ میلیون مترمکعب ناترازی در صنعت گاز وجود داشت و به علت برخی موضوعات پیش آمده، واردات گاز از ترکمنستان صورت نگرفت. پارسال و با افزایش تولید گاز حدود ۲۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه گردید. از آنجائیکه در فصل سرد سال به علت تامین نیاز بخش خانگی ناچار به کاهش تامین سوخت نیروگاه ها و استفاده از سوخت مایع هستیم، در ماه های ابتدای شروع کار دولت ظرفیت مخازن نیروگاهی نسبت به سال قبل ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد. در ماه های ابتدایی دولت سیزدهم مذاکراتی با ترکمنستان انجام گرفت و سوآپ گاز به میزان ۱.۵ تا ۲ میلیون مترمکعب صورت گرفت.
راهکار وزارت نفت چیست؟
آنطور که جواد اوجی وزیر نفت در این رابطه گفته، مطابق برنامه ششم توسعه باید میزان تولید گاز در برنامه ششم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب باشد که امروز ۹۷۰ میلیون مترمکعب آن رقم خورده که این به علت عدم سرمایه گذاری برای افزایش تولید، توسعه معادن و پالایشگاه ها بوده است ما برای حل این مشکل به سمت استفاده از ظرفیت تامین منابع مالی بر طبق منابع کشور حرکت کردیم از هلدینگ های بزرگ اقتصادی مثل خلیج فارس و بانکها برای انجام پروژه های معادین نفتی و گازی و راه اندازی پتروپالایشگاه ها و استفاده از سرمایه گذاری خارجی استفاده کردیم. سال قبل هفت میلیارد دلار برای توسعه میدان بزرگ آزادگان نیاز بود که برای آن از ۶ هلدینگ بزرگ اقتصادی و مشارکت ۶ بانک استفاده کردیم چون اولویت ما تامین انرژی کشور است.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری و توسعه میادین و سایر میادین گازی نیاز است، اظهار داشت: ما از پتانسیل های منابع مالی استفاده می نماییم منتها درخواست ما این است که درصدی از سهم صندوق توسعه ملی به ناترازی گاز جهت توسعه میادین گازی بالادست میادین مشترک و راه اندازی خطوط ایستگاه های تقویت فشار و بهینه سازی مصرف گاز اختصاص داده شود. امیدواریم ۲۲ میلیارد دلار بوسیله منابع داخلی و مشارکت بانکها و هلدینگ ها جذب نماییم اما برای مابقی آنها به همکاری مجلس شورای اسلامی نیاز داریم.
وزیر نفت درباره ی استفاده از تنوع سوخت در نیروگاه ها اظهار نمود: ۸۳ درصد مصرف نیروگاه ها گاز است و کمتر از ۹ درصد سوخت مایع است. در دنیا کمتر از ۲۳ درصد از گاز استفاده می نمایند پس باید در تامین سوخت تنوع وجود داشته باشد و از انرژی های تجدیدپذیر استفاده گردد تا بتوان قسمتی از تامین سوخت از این طریق تامین گردد.
اوجی درباره ی بهینه سازی مصرف خاطرنشان کرد: یکسری ابزارهای قیمتی و غیرقیمتی داریم سال قبل قیمت گاز برای مشترکان پرمصرف افزایش پیدا کرد که امسال هم به دولت پیشنهاد دادیم این مورد در سال آینده لحاظ شود یکی از عوامل افزایش مصرف و علل مصرف به علت قیمت پایین گاز است به صورتی که ۷۵ درصد مشترکان ۵۰ درصد مصرف و ۵۰ درصد مصرف باقی مانده برای ۲۵ درصد دیگر مشترکان است. علاوه بر آن باید خودرو های عمومی هم دوگانه سوز شود که برای هر خودروی عمومی ۱۲ میلیون تومان بار مالی دارد.
عدم سرمایه گذاری، علت ناترازی گاز
وی علت ناترازی (تولید و مصرف) گاز را عدم سرمایه گذاری در سالهای گذشته دانست و اظهار داشت: تلاش می نماییم که مصرف مدیریت شود. سوخت رسانی به نیروگاه ها در پنجاه روز گذشته، روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب بیش از سال قبل بود یعنی ۱۳ درصد بیش از سال قبل سوخت رسانی با گاز را داشته ایم. روزانه تقریباً در پاییز ۲۸ درصد مصرف سوخت نفت کوره را نسبت به پارینه برای نیروگاه ها کاهش دادیم. روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب گاز بیشتر به صنایع داده ایم. در فولاد ۳۰ درصد رشد مصرف گاز را داشته ایم که خبر خوبی است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه به تدریج پروژه های کیفی سازی نیروگاه ها را شروع می نماییم، اضافه کرد: همین هفته ها نخستین کیفی سازی مصرف سوخت را در یکی از پالایشگاه های مهم کشور به میزان روزانه ۱۶ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵ را خواهیم داشت. ۷۰۰ میلیون دلار در این پروژه برای هوای پاک و پیشگیری از آلودگی هوا سرمایه گذاری شده است.
خط قرمزهای صنعت گاز مشخص شود
محمود خاقانی، کارشناس حوزه انرژی درباب راهکارهای موجود برای حل ناترازی تولید و مصرف گاز به ایسنا اظهار داشت: نکته قابل توجهی که در وضعیت فعلی می بایست مورد توجه قرار بگیرد این است که دورنمای ایران که جز صادرکنندگان گاز در منطقه باشد، بسیار ضعیف است و مقدار کمی که به ترکیه یا عراق صادر می نماییم ثابت کرده که یک عرضه کننده بزرگ نیستیم، با شروع فصل زمستان مشتریان ما نگران هستند که مبادا برای تامین نیاز داخل گاز صادراتی را قطع نماییم.
وی ادامه داد: مشکلات موجود در صنعت گاز را نمی توان در کوتاه مدت برطرف کرد، وجود تحریم، عدم سرمایه گذاری و همین طور نبود اقدامات فرهنگسازی شرایطی را در صنعت گاز کشور رقم زده که اقتصاد را نیز دربرگرفته است.
این کارشناس حوزه انرژی ضمن اشاره به لزوم اقداماتی در زمینه بهینه سازی مصرف اظهار داشت: بهینه سازی مصرف نیازمند اصلاح پکیج ها، بخاری های گازی و هر آنچه که مصرف گاز دارد می شود، حالا تجهیزات گازی در بازار استانداردهای لازم را ندارند و تولیدکننده ایرانی از فرصت نبود رقابت با محصولات خارجی استفاده می نمایند، به صورتی که حالا بخش عمده این محصولات از نظر راندمان، وضعیت مناسبی ندارند و میزان مصرف آنها بالا است و همین مساله یکی از دلیلهای اصلی مصرف بالای انرژی در کشور شناخته می شود.
بگفته خاقانی، حدود ۴۰ سال پیش در یکی از کشورهای اروپایی برای انتقال خط لوله اصلی گاز به منطقه مصرف مطالعه ای در دانشگاه صورت گرفت که گویای میزان صرفه اقتصادی و بطور کلی بازنگری دلیلهای اجرای این طرح بود. در نهایت نیز مشخص شد که اجرای این طرح الزامی ندارد، چونکه می توان باتوجه به تعداد کم افراد ساکن در آن منطقه از طرق دیگری همچون توسعه انرژی های تجدیدپذیر، نیاز انرژی آن منطقه را تامین کرد.
وی اظهار نمود: در ایران همیشه اینطور نیست، مطالعاتی برای توسعه گازرسانی صورت نمی گیرد و وزارت نفت اقدامات گازرسانی را مثبت می داند بدون این که توجه نمایند این میزان سرمایه گذاری در راه اندازی و انتقال لوله گاز به مناطق هدف منطقی هست یا خیر، ضمن این که باید توجه داشت که برای رساندن گاز به مناطق مختلف به علت شرایط جغرافیایی کشور انرژی زیادی مصرف می شود. این کارشناس حوزه انرژی با تکیه بر لزوم حل ناترازی در صنعت گاز، اظهار داشت: با تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت می بایست اقداماتی در جهت حل این مساله صورت بگیرد، سرمایه گذاری، تدوین برنامه های اصولی و اجرای برنامه های مدیریت مصرف می تواند در پیشبرد این هدف اثرگذار باشد.1401/08/22
08:30:41
5.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس نو