رئیس كل بانك مركزی تاكید كرد؛

اضافه برداشت بدون ضابطه از بانک مرکزی ممنوعست

اضافه برداشت بدون ضابطه از بانک مرکزی ممنوعست

به گزارش لباس نو، رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: بانکها نباید بدون ضابطه مبادرت به اضافه برداشت از بانک مرکزی و خلق پول در چرخه اقتصادی کنند.به گزارش لباس نو به نقل از ایبنا، در این نشست رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اهمیت رابطه بخش پولی و بخش واقعی اقتصاد در بحث بانکداری اسلامی اظهار داشت: ایجاد رابطه درست بین بخش پولی و بخش واقعی اقتصاد سبب می شود تا بانکداری اسلامی در عمل اجرائی شود، برای اینکه خلق ارزش بایستی از مسیر کار، تولید و فعالیت واقعی اقتصاد شکل بگیرد تا به سمت تحقق بانکداری اسلامی گام برداریم.
علی صالح آبادی با اشاره به این که بانکداری اسلامی فراتر از رابطه بانک و مشتریان است اضافه کرد: اصلاح رابطه دولت و بانک مرکزی جزئی از پروسه اجرائی شدن بانکداری اسلامی است و دولت ها در این شرایط نمی توانند بدون خلق ارزش و ثروت از بانک مرکزی استقراض کنند چونکه نتیجه آن ایجاد تورم در جامعه است که در گذشته شاهد آن بوده ایم، این مساله درباب قوه قانونگذار و ایجاد توازن بین هزینه و درآمد و بحث تسهیلات تکلیفی در تصویب بودجه نیز صادق است و بدون پایبندی به این مسئله از بانکداری اسلامی دور می شویم.
رئیس کل بانک مرکزی رابطه بانک مرکزی و بانکها را نیز قسمتی از پروسه حرکت به سمت بانکداری اسلامی برشمرد و اظهار داشت: بانکها نباید بدون ضابطه مبادرت به اضافه برداشت از بانک مرکزی و خلق پول در چرخه اقتصادی کنند. خلق پول و پرداخت سود بدون ایجاد ارزش واقعی منجر به ناترازی بانکها و تهیه صورت های مالی غیرصحیح می شود.
صالح آبادی همین طور با اشاره به اهمیت تناسب بین بخش پولی و بخش واقعی اقتصاد اشاره کرد: بانکداری اسلامی بدنبال ایجاد توازن واقعی بین این دو بخش است که نتیجه آن، رشد و توسعه اقتصادی کشور است.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اضافه کرد: تحقق بانکداری اسلامی انتظار قانون اساسی، مراجع، متدینین و جامعه از بانک مرکزی و شبکه بانکی است و باید در این راه حرکت نماییم.
در این جلسه دکتر ابوالحسنی، قائم مقام بانک نیز با اشاره به ایجاد شورای فقهی در ساختار بانک مرکزی عنوان کرد: باید چارچوب دقیق و درستی از نحوه حرکت و استقرار بانکداری بدون ربا و بانکداری اسلامی ترسیم شود.
در این چارچوب مقولاتی، چون مفاهیم پایه ای همچون مفهوم پول، بانک و نظایر آن دقت شده و نحوه عملکرد شبکه بانکی در راه بانکداری اسلامی مشخص شود.
قائم مقام بانک مرکزی اضافه کرد: باتوجه به مشکلاتی فعلی، نقش نظام بانکی در اقتصاد ایران باید کمک کننده باشد و در حین حرکت به سمت بانکداری اسلامی، اصلاحات به شکلی صورت گیرد که به نظام اقتصادی نیز خللی وارد نشود. در این نشست صاحب نظران و کارشناسان نیز موارد مختلفی درباب ابعاد مختلف و موانع تحقق بانکداری اسلامی را مطرح و موارد را مورد بررسی کارشناسی و تخصصی قرار دادند.
استفاده از تجارب کشورهای مختلف در حوزه بانکداری اسلامی، رابطه تورم و نرخ سود و تأثیر آن بر رویه های بانکداری بدون ربا، ابهام و عدم توافق نظر درباب مفاهیم پایه ای بانکداری اسلامی، نحوه ارتباط بانکداری اسلامی با بانکداری بین المللی، ناترازی بانک ها، خلق بی ضابطه پول در شبکه بانکی کشور از با اهمیت ترین مواردی بود که در این نشست به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
لازم به ذکر است در آخر قرار شد سه کمیته با عنوان کمیته لطمه شناسی و بازنویسی قانون عملیات بانکداری بدون ربا، کمیته بررسی مفاهیم بنیادین و کمیته حکمرانی پولی و بانکی با حضور اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه در پژوهشکده پولی و بانکی تشکیل گردد و ضمن بررسی ابعاد مختلف مساله بانکداری اسلامی نحوه استقرار آنرا در شبکه بانکی ترسیم کنند. آقایان دکتر مظاهری، توسلی، قاسمی، فلاح، مختاری فر، محمدی، فلاح، عزتی، وحیدی شقاقی، شاپور محمدی، میرزامحمدی، و خانم ها دکتر کیانی راد و شایگان از اقتصاددانان و اندیشمندان و صاحب نظران حاضر در این نشست بودند.


منبع:

1401/07/21
13:21:59
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس نو