یك مسئول خبر داد:

کوچ 252 هزار خانوار عشایر در کشور

کوچ 252 هزار خانوار عشایر در کشور

به گزارش لباس نو، لرستان معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: در کل کشور بالغ بر ۲۵۲ هزار خانوار عشایر با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری با ۲۸ میلیون واحد دامی دست به کوچ خواهند زد.


مهدی میزبان در گفتگو با ایسنا، بیان نمود: در این دوره در لرستان و همدان پیشبینی می نماییم حدود ۱۶ هزار خانوار کوچ رو با جمعیت دامی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار و دام بارکش را داشته باشیم که بخشی با ماشین و بخشی پیاده حرکت می کنند.
معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایری کشور، اظهار داشت: کاری که ما انجام می دهیم اینست که در این حوزه متناسب با وضعیت اقلیمی، جغرافیایی، مصافت و نوع کوچ سنتی، ماشینی و ترکیبی شرایطی را فراهم نماییم که کوچ در شهرستان ها و استانهای مبداء وسطی مانند لرستان و مقصد با کمترین صدمه از جهت مدیریتی و اداری، برخوردها و تصادف ها این کار صورت گیرد.
وی اظهار داشت: همچون ملزوماتی که برای این کار لازم است تأمین آب در راه و اطلاع رسانی به خود عشایر است، بیشتر از ۱۶ دستگاه اداری و اجرایی در کارگروه کوچ دخیل هستند.
این مسئول افزود: یکی از بحث ها اینست که در جاهایی به راننده ها اخطار دهیم که مسیر کوچ است و با احتیاط حرکت کنید، که این کارها در چند سال قبل درست و با چارچوب اصولی انجام شده است.
میزبان ضمن اشاره به اینکه یکی از مباحثی که در کوچ زودهنگام تاثیر دارد خشکسالی است، خاطرنشان کرد: هم اکنون در لرستان هم بارش کم بوده و خشکسالی است و عشایر از ییلاق پایین آماده هستند و ما باید شرایط را طوری فراهم نماییم که کوچ را به پاییز بیندازند.
معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: در کل کشور بالغ بر ۲۵۲ هزار خانوار عشایر با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری با ۲۸ میلیون واحد دامی دست به کوچ خواهند زد.
وی افزود: کارگروه های کوچ در کل کشور تشکیل خواهد شد، در بسیاری از حوزه ها این جمعیت خودش را نشان داده است و امیدواریم عشایر مانند سالهای قبل بموقع حرکت کنند.
منبع:

1401/07/04
12:03:33
5.0 / 5
217
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو