رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد

آغاز صادرات گسترده داروهای ایرانی

آغاز صادرات گسترده داروهای ایرانی

لباس نو: رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید با اصلاح سیاست های ارزی، شرایط برای صادرات کالاهایی فراهم می شود که تابحال امکان عرضه گسترده نداشته اند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک، اظهار نمود: ارز ۴۲۰۰ تومانی در بعضی حوزه ها، محدودیت هایی را برای صادرات به وجود آورده بود که امیدواریم با اصلاحات انجام شده، بخشی از این محدودیت ها کنار بروند. در سالهای گذشته خیلی از فعالان اقتصادی درخواست تغییر در این سیاست ها برای توسعه صادرات را داشتند که بطور قطع با تغییرات انجام شده، دست آنها برای اعمال سیاست های جدید باز خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه با اصلاحات ارزی، سبد صادراتی ایران تغییراتی خواهد داشت، بیان نمود: ما در این سالهای شاهد صادرات کالاهایی بودیم که ارز ترجیحی دریافت می کردند و در واقع با یارانه عرضه شده از جانب دولت، امکان صادرات کالا را پیدا می کردند. در واقع ما در ارتباط با این کالاها مزیت رقابتی نداشتیم و صرفاً با عنایت به یارانه دولتی امکان صادرات آنها به وجود می آمد که با اصلاحات انجام شده متوقف خواهد شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت که در حاشیه یکی از جلسات مشترک با اعضای اتاق بازرگانی صحبت می کرد، افزود: در مقابل ما کالاهایی داشتیم که به علت دریافت ارز دولتی، از صادرات منع شده بودند. این در حالی بود که فعالان این حوزه بارها اعلام نموده بودند در صورت تغییر سیاست های ارزی و آزاد شدن صادرات امکان حضور در بازارهای بین المللی را خواهند داشت.
پیمان پاک درباره حوزه های جدیدی که در آنها امکان صادرات کالا وجود خواهد داشت، اظهار داشت: در حوزه ای مانند دارو، ما ظرفیت قابل قبولی برای صادرات داریم که به علت سیاست های ارزی امکان صادرات آن وجود نداشت. با این تغییرات میتوان انتظار داشت که داروهای ایرانی امکان قابل توجهی برای حضور در بازارهای بین المللی پیدا کنند. در حوزه هایی مانند خوراک آبزیان هم بر مبنای آمارها بخش قابل توجهی از ظرفیت بلا استفاده مانده که با فراهم شدن امکان صادرات، میتوان انتظار داشت که در این عرصه ها هم آمارهای جدیدی به دست بیاید.
وی تصریح کرد: هر چند با اعمال سیاست های جدید، تغییراتی در سبد صادراتی ایران به وجود می آید اما در دراز مدت این تغییرات به نفع صادرات ایران خواهد بود و به ما این امکان را می دهد که در حوزه کالاهایی که مزیت رقابتی داریم وارد عرصه صادرات شویم.1401/03/03
15:25:05
5.0 / 5
363
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو